Psycholog sportu o depresji Kowalczyk: człowiek potrzebuje trochę więcej niż medalu na szyi

– Człowiek jest trochę bardziej skomplikowany i potrzebuje trochę więcej niż medalu na szyi – powiedział w TVP Info Dariusz Parzelski psycholog sportu, komentując wyznanie Justyny Kowalczyk. Polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska przyznała ostatnio, że ma depresję.

– W życiu sportowca sukces to jedynie chwile, reżim treningu to są lata, setki samotnych godzin, bez rodziny, poza domem. To jest taka samotność zwycięzcy – podkreślił Parzelski.

Dariusz Parzelski podkreślił, że w życiu każdego człowiek bardzo ważne jest żeby zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, ale w przypadku sportowców jest to niezwykle trudne. – Niech każdy sobie zada pytanie czy chciałby w ostatnich kilkunastu latach, co roku spędzać ponad 300 dni poza domem – podkreślił Parzelski.

„Sportowiec przechodzi na emeryturę w wieku trzydziestu kilku lat”

– Zwykły człowiek przechodzi na emeryturę w wieku sześćdziesięciu kilku lat, a sportowiec trzydziestu kilku. Trzeba pamiętać, że sportowcy wychodzą z zupełnie innego środowiska, gdzie stymulacja jest bardzo duża – powiedział Parzelski. Dodał, że jeśli sportowiec ma zachować równowagę psychiczną, to proces „przechodzenia na emeryturę” musi być przeprowadzany przez długi czas i w mądry sposób.