Szpital w USA wykorzystuje pokera w rehabilitacji

Szpital HealthSouth Rehabilitation w Henderson jest znany ze swoich niekonwencjonalnych rozwiązań wykorzystywanych do rehabilitacji pacjentów – można znaleźć tam między innymi maszyny do skeeballa, air hockeya, czy fałszywy supermarket, dzięki któremu pacjencji mogą ćwiczyć pamięć na listach zakupów, czy motorykę przy chodzeniu ze sklepowym wózkiem.

Jak donosi portal KTNV, od listopada zeszłego roku szpital wykorzystuje również w rehabilitacji video pokera. Pół roku temu na naszych łamach pojawił się artykuł w którym mowa była o tym, że poker może pozwalać zachować umysł w formie. I faktycznie – pracownicy szpitala twierdzą, że video poker pomaga pacjentom z urazami głowy. Stymuluje ich pamięć, uwagę, rozumowanie oraz umiejętność skupiania się.

W szpitalu w Henderson istnieje jeszcze jedno zastosowanie video pokera – pomaga pacjentom, którzy w trakcie rehabilitacji muszą wykonywać ćwiczenia fizyczne, a się do tego nie palą. Poker pozwala im się oderwać od tego co robią i wykonywać całe serie ćwiczeń rehabilitacyjnych, bez myślenia o nich.

Rehabilitowani nie grają na prawdziwe pieniądze, ale stawiają wirtualne żetony.

Poprosiliśmy o komentarz na temat tego oryginalnego rozwiązania dwóch specjalistów: psychologa sportu – Darka Parzelskiego oraz naszego trenera od mindsetu whys0seriousa (będącego również absolwentem psychologii).

Darek ParzelskiMoją pierwszą reakcją było „wow”! Fantastycznie, że lekarze znaleźli takie zastosowanie dla pokera i dla innych gier komputerowych. To bardzo cenne, że poker pomaga pacjentom łatwiej wytrzymać rehabilitację. Dobrze, że pacjenci nie grają na prawdziwe pieniądze, ale na wirtualne żetony.

Dalszych badań lub obserwacji wymaga jednak zachowanie pacjentów po opuszczeniu szpitala. Pamiętać trzeba, że osoba, która zaczyna grę w pokera na pieniądze, nie mając doświadczenia, stawia się na samym początku na pozycji „fisha”, czyli gracza przegrywającego.

Z drugiej strony, myślę że równie dobrze sprawdziłyby się inne wideo gry logiczne – lub „neurogry”. Akurat w tym wypadku wykorzystano grę w pokera, ale nie oznacza to, że tylko poker ma tak wspomagające leczenie efekty. Fajne jest jednak to, że lekarze starają się znajdować tak nowatorskie i kreatywne rozwiązania i poker może dobrze służyć ludziom.

whys0seriousNaukowcy coraz częściej dostrzegają potencjał w różnego rodzaju grach umysłowych, grach video czy nawet zwykłym surfowaniu po Internecie w przypadku osób starszych czy też będących po urazach. Są to bowiem aktywności, które mocno stymulują obszary związane z procesami poznawczymi, takimi jak uwaga, pamięć, funkcje wykonawcze, percepcja.

Co ciekawe, ze względu na neuroplastyczność naszego mózgu – nie są to jedynie środki zapobiegawcze, ale mogą one także cofać postępujące zmiany w naszym mózgu i w wielu przypadkach przywrócić sprawność intelektualną do zadowalającego poziomu. W artykule poruszany jest aspekt motywacji, szczególnie ważny w przypadku rehabilitacji.

Często starsze osoby nie mają chęci wykonywać mozolnych ćwiczeń, rozwiązywać krzyżówek itd. Gry, poprzez stymulowanie układu nagrody mogą skutecznie odwrócić uwagę od bólu, wykonywanych aktualnie ćwiczeń i uczynić cały proces znacznie przyjemniejszym. Bardzo cieszy, że wśród stosowanych gier pojawia się też poker.

Bazowe reguły gry są proste do nauczenia, natomiast sama gra dostarcza stymulacji dla wielu cennych obszarów mózgu. Spójrzmy na takiego Doyla – jak na swój wiek jego sprawność intelektualna jest ponadprzeciętna. Takich przykładów można znaleźć więcej nie tylko wśród pokerzystów, ale też szachistów, brydżystów itd.

 

Autor: ultrac